Programme

As TTC is a contest and not a workshop or conference, it has a rather unusual format. The morning of the contest will be used to score the solutions to the State Elimination case and the FamiliesToPersons case. The afternoon of the contest will be used to score solutions to the Smart Grid case and the live contest (a transformation problem that will be announced on Monday 17th July). The purpose of the morning and afternoon sessions is the same: to present your solution, score the solutions of others, and to determine an overall winner in each category.


Monday 17th July — Thursday 20th July

All day - the conference venue offers plenty of public work stations that can be used as a hackspace for you to work on your solutions to the live contest, or to talk about transformations with other contestants and TTC organisers.


Friday 21st July

Time Detail
09.00 Welcome
09.10 Introduction to the State Elimination case study
PDF
09.20 NMF - Georg Hinkel
Opponents: Daniel Strüber, Mohammadreza Sharbaf et al.

PDF Description | No SHARE demo | Source Code | No Slides
09.35 Henshin - Daniel Strüber
Opponents: Georg Hinkel, Simon-Lennert Raesch et al.

PDF Description | SHARE Demo | Source Code | No Slides
09.50 SDMLib - Alexander Weidt and Albert Zündorf
Opponents: Georg Hinkel, Mohammadreza Sharbaf et al.

PDF Description | No SHARE demo | Source Code | No Slides
10.05 Epsilon - Mohammadreza Sharbaf et al.
Opponents: Alexander Weidt and Albert Zündorf, Simon-Lennert Raesch et al.

PDF Description | No SHARE demo | Source Code | No Slides
10.20 Yage - Simon-Lennert Raesch et al.
Opponents: Daniel Strüber, Alexander Weidt and Albert Zündorf

PDF Description | No SHARE demo | Source Code | No Slides
10.35 Coffee Break
11.00 Introduction to the FamiliesToPersons case study
PDF
11.10 NMF - Georg Hinkel
Opponents: Kevin Lano and Shekoufeh Kolahdouz Rahimi, Tassilo Horn

PDF Description | No SHARE demo | Source Code | No Slides
11.25 UML-RSDS - Kevin Lano and Shekoufeh Kolahdouz Rahimi
Opponents: Albert Zündorf and Alexander Weidt, Simon-Lennert Räsch et al.

PDF Description | No SHARE demo | Source Code | No Slides
11.40 SDMLib - Albert Zündorf and Alexander Weidt
Opponents: Tassilo Horn, Leila Samimi-Dehkordi et al.

PDF Description | No SHARE demo | Source Code | No Slides
11.55 FunnyQT - Tassilo Horn
Opponents: Kevin Lano and Shekoufeh Kolahdouz Rahimi, Simon-Lennert Räsch et al.

PDF Description | SHARE Demo | Source Code | No Slides
12.10 EVL+Strace - Leila Samimi-Dehkordi et al.
Opponents: Georg Hinkel, Albert Zündorf and Alexander Weidt

PDF Description | No SHARE demo | Source Code | No Slides
12.25 Yage - Simon-Lennert Räsch et al.
Opponents: Georg Hinkel, Leila Samimi-Dehkordi et al.

PDF Description | No SHARE demo | Source Code | No Slides
12.40 Lunch
14.00 Introduction to the Smart Grid case study
PDF
14.10 NMF - Georg Hinkel
Opponents: Sven Peldszus et al.

PDF Description | No SHARE demo | Source Code | No Slides
14.25 eMoflon - Sven Peldszus et al.
Opponents: Georg Hinkel

PDF Description | No SHARE demo | Source Code | No Slides
14.40 Introduction to the Live Contest and solutions
16.00 Awards and Wrap Up
16.30 Contest ends